Pytania i odpowiedzi
Poniżej zabraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jak skorzystać z darmowej wersji Smart Pharma Optimizer?
Wystarczy, że założysz konto na naszej stronie optimizer.pharmdiver.pl. By dostać się do narzędzia należy rozwinąć panel klienta po prawej stronie i następnie kliknąć Smart Pharma Optimizer.
* Dostęp tylko dla specjalistów medycznych do KOŃCA KWIETNIA 2025.

Co zrobić gdy narzędzie Smart Pharma Optimizer nie działa na moim telefonie?
Smart Pharma Optimizer jest dostosowany by móc wygodnie korzystać z niego na urządzeniach mobilnych. Jeśli jednak napotkasz problemy z funkcjonalnością na smartfonie, upewnij się, że opcja „Blokuj śledzenie poza witryną” jest wyłączona w ustawieniach Twojej przeglądarki. Wyłączenie tej funkcji może rozwiązać problem. Po zmianie ustawień odśwież stronę aplikacji w przeglądarce.

Na czym polega unikalność Smart Pharma Optimizer?
Pharmdiver wnosi na rynek świeże spojrzenie, jakość merytoryczną i lekkość technologiczną. Niespotykane dotąd w Polsce rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji jak weryfikacja możliwości dekompozycji doustnych postaci leków oraz sumowanie działań niepożądanych leków tworzy kompleksowe i unikalne narzędzie oparte na rzetelnych danych, które wspiera profesjonalistów medycznych w codziennej pracy.
Co oznacza “System flag” w Smart Pharma Optimizer?
System flag oznacza preparaty lecznicze według tego czy dany rodzaj dekompozycji jest uprawniony. Przy każdej fladze znajduje się fraza z ChPL potwierdzająca wniosek, a także link do aktualnego dokumentu ChPL.
Występują 4 typy flag dla 4 sposobów dekompozycji:
🟢 Dozwolone.
🔴 Zabronione.
🟡 Domyślne lub warunkowe.
⚪ Brak informacji.
Czy system umożliwia analizę leków według klas ATC?
Tak, system umożliwia analizę leków według klas ATC, dzięki czemu można poszukać bezpieczniejszych alternatyw.
Czy mogę używać Smart Pharma Optimizer bezpośrednio przez system w moim gabinecie lekarskim/aptece?
Tak, istnieje możliwość integracji z wykorzystaniem API. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania omówienia oferty dostosowanej do Twoich potrzeb.
Jak Smart Pharma Optimizer podeszło do sumowania działań niepożądanych?
Dla dowolnej liczby leków następuje sumowanie działań niepożądanych na podstawie ChPL (liczba powtórzeń tego samego działania oraz oszacowane prawdopodobieństwo zdarzeń niezależnych, jeśli prawdopodobieństwo jest podane wprost).
Ponieważ wyliczone ryzyka są niedoszacowane, należy uwzględnić dodatkowe informacje zwiększające ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jak wpływ: dawki, czasu stosowania, leczenia skojarzonego, demografii i populacji pacjentów szczególnie narażonych i inne.
Czy mogę używać Smart Pharma Optimizer bezpośrednio przez system szpitalny/gabinet lekarski?
Tak, jest możliwość integracji z wewnętrznym programem szpitala/ gabinetu lekarskiego.Prosimy o kontakt w celu omówienia oferty dostosowanej do Państwa potrzeb.
Jak często i na jakiej zasadzie aktualizowane są dane w Smart Pharma Optimizer?
Aktualizacja danych w systemie następuje w trybie bieżącym. Jeśli w danych źródłowych następuje zmiana, system odnotowuje zmianę i uaktualnia informację w aplikacji. Jeśli pojawia się nowy lek, to system w oparciu o CHPL dostępny na stronie rządowej (albo UE) ekstrahuje nowe informacje.
Farmaceuci nadzorują poprawne działanie algorytmów aktualizujących informacje. Na bieżąco zespół farmaceutów kontroluje jakość ekstrakcji danych oraz prawidłowość przypisywanych flag. Automatyzacja połączona z ręczną weryfikacją losowo wybieranych wyników przez ekspertów pozwala na minimalizację ryzyka popełnienia błędu istotniej, niż proces ten miałaby być
całkowicie manualny.
Słownikowanie działań niepożądanych według termów słownika MedDRA nadzorują farmaceuci z wieloletnim doświadczeniem w obszarze Pharmacovigilance. Słownikowanie odbywa się automatycznie, jednakże w przypadku braku pewności ocenianego na podstawie score dopasowania, przypisanie termu następuje ręcznie. Z tego względu, w trosce o wysoką jakość danych, szczególnie w przypadku nowych leków, mogą one w całości ze wszystkimi zdekomponowanymi działaniami niepożądanymi pojawić się w systemie z 7-dniowym opóźnieniem.
Kiedy pojawiają się Komunikaty Bezpieczeństwa w Smart Pharma Optimizer?
Komunikaty Bezpieczeństwa pojawią się w systemie – przy właściwych lekach – w dniu, w którym pojawiły się na stronie źródłowej. Przypisanie ich do właściwego działania niepożądanego następuje do 7 dni.